Chamlija Django 2016

Chamlija Django 2016 Red Wine şarap cabernet sauvignon meyzen

TR Chamlija’nın “Istranca Sultanı” diye adlandırdığı Django 2016 lakabını sonuna kadar hak eden bir kırmızı olmuş. Yüksek fiyatına rağmen bulunabilirse denenmeli.

%100 Cabernet Sauvignon 12+12 ay yeni meşe fıçılarda yıllandırılmış ve ortaya ekstra gövdeli, muhteşem bir şarap çıkmış.

Koyu bordo renkli Django yüksek asit, alkol ve tanene sahip, fıçının getirdiği aromalara ek siyah meyveler ve baharatlar hissediliyor.

Karşılaştırma yapacaksanız iyi Süper Toskanlar ile aynı lige koymanız gereken bir şarap. Henüz içim için çok erken, yıllar içindeki gelişimini izlemek gerekiyor. Mustafa Çamlıca içim olgunluğuna 2026’da ulaşacağını, 2046’ya kadar keyifle içilebileceğini, sonraki 10 yılda da hala içilebilir olacağını söylüyor. Umarım yıllar sonra tekrar tatma şansım olur dediğim bir şarap.

Puanım 95+ 🍷🍇

 

EN Django 2016 which is also called “The Sultan of Istranca” by Chamlija is a red wine that deserves the nickname. It should be tasted if possible despite the expensive price.

100% Cabernet Sauvignon was aged in 12+12 months in new oak barrels and an extra full-bodied excellent red wine came up.

Django with its dark burgundy color has high acidity, alcohol and tannins, black fruits and spices can be tasted next to the oak aromas.

It should be considered in the same league with good Super Tuscans if you need to compare. It is still too early to drink it, the evaluation in years must be followed up. Mustafa Çamlıca (the owner) says that it will reach the maturity in 2026, will peak until 2046 and can be drunk until 2056. I hope I get to taste it in the following years.

My rating is 95+ 🍷🍇

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s