Selefkia Tadımı

selefkia old vine naturel şarap göküzüm aküzüm patkara

Mersin’in yerel üreticisi Selefkia ile Tirat Mutfak Atölyesi’nde gerçekleştirdiğimiz tadım damakları eğitmek ve farklı üzümleri tanımak adına çok faydalı oldu.

Tadımda 2020 rekolte Göküzüm (old vine), Aküzüm (naturel) ve Patkara (rose, old vine, naturel) şaraplarını tattık, tamamı bölgeye özgü endemik üzümler olan seçkimiz oldukça beğenildi. Bu arada 1150 ve 1400 metre rakımlı bağlarda organik tarım yapıldığını da belirteyim.

Dengeli ve aromatik yapılarıyla hem beyaz hem kırmızıda old vine’lar benim tercihimdi. Naturel riskli bir üretim prosesi olmasına rağmen hem beyazda hem kırmızıda iyi şaraplar diyebilirim, biraz vahşi aromaları var fakat bu güçlü aromalar bazı damaklar için tercih sebebi olabilir, kabuk mayasıyla sıcaklık kontrolü olmadan üretilen naturel şaraplarda sülfit de kullanılmamakta. Rose hem damakta hem burunda meyve aromaları ile çok ilgi çekiciydi, burun daha çok ahududu ağırlıklı kırmızı meyveler sunarken damakta daha narenciye tarzı bir aroma profilinde olması sebebiyle biraz kafa karıştırıcı olsa da çok keyifli bir içime sahipti, zaten şarabın tükenmiş olması ne kadar tercih edildiğinin bir göstergesi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s