Beronia Reserva 2014

Beronia Reserva 2014 Rioja Espana Spain İspanya Wine şarap vino vin wein

TR Koyu yakut renkli Beronia Reserva 2014 çok başarılı bir Rioja kırmızısı. Tempranillo, Graciano ve Mazuelo üzümlerinden yapılan şarap 20 ay Fransız/Amerikan karışık meşe fıçılarda yıllandırılmış.

Orta-tam gövdeli. %14’lük yüksek alkole sahip olan Beronia, yüksek asidi ile güzel bir denge yakalamış. Tanenler de yüksek olmasına rağmen güzel yuvarlanmış ve ortaya ağız sulandıran meyvemsi ve kompleks bir şarap çıkmış.

Burunda vanilya, kakao, kırmızı meyveler, baharatlar baskın, geriden gelen sedir ağacı kokusu şaraba ayrı bir karakter katıyor. Damakta vişne, böğürtlen, kırmızı erik ile çok meyvemsi bir profile sahip, oldukça uzun bitişli bir şarap.

Puanım 93 🍷🍇

 

EN Dark burgundy colored Beronia Reserva 2014 is a very good Rioja red. The wine is made of Tempranillo, Graciano and Mazuelo grapes and aged in French/American mixed oak barrels for 20 months.

Medium-full body. Beronia’s 14% high alcohol content is at a perfect balance with its high acidity. Tannins are also high but rounded very well and a mouth-watering, fruity and complex wine came up.

Vanilla, cacao, red fruits and spices are strong on the nose, cedar tree aroma supports the character of the wine. It’s wine with a quite long finish of sour cherries, blackberries and red plums on the palate.

My rating is 93 🍷🍇

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s